Ogólnopolski Projekt „Harcerstwo kształci”

Ogólnopolski Projekt „Harcerstwo kształci”

W maju 2019 roku przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Projektu „Harcerstwo kształci”, celem projektu jest kształtowanie kompetencji społecznych uczestników. W projekcie bierze udział 26 wychowanków MOS pod nadzorem A. Kusztal i K. Komoń- Szaraniec oraz 8 uczestników MOW pod nadzorem K. Herman.  W projekcie zostało podjętych wiele interesujących działań, uczestnicy brali udział w kilku projektach młodzieżowych takich jak:

  • Poznajmy się
  • Turniej gier stolikowych
  • Ja dziś i jutro
  • Biblioteka miejsce nauki i zabawy

W ramach tych działań uczestnicy poznali okolice, uczyli się szanować otaczającą ich przyrodę, brali udział w akcji sprzątania świata, poznali historie miasta w którym przebywają, jego ciekawe miejsca, miejsca pamięci narodowej, muzea, izby pamięci. Podczas tych wszystkich działań lepiej się poznali, nauczyli komunikować ze sobą, nauczyli się współpracować w grupie, pomagać sobie wzajemnie. Niestety wiele z zaplanowanych działań w ubiegłym roku szkolnym nie mogło być zrealizowanych ze względu na ograniczenia wynikające z rozprzestrzeniającej się pandemii.

W bieżącym roku szkolnym uczestnicy projektu biorą udział w szkoleniach takich jak:

  • Społeczne wartości Harcerstwa Nieprzetartego Szlaku szkolenie to odbyło się podczas

4-dniowego pobytu w  Zakopanem (opisane zostanie w osobnym artykule)

  • Alternatywne sposoby radzenia sobie z konfliktami

Zajęcia prowadzone były przez psychologa Panią Kingę Kusztal- Janduła, był to cykl 5 zajęć podczas których uczestnicy uczyli się alternatywnych metod rozwiazywania konfliktów, takich jak negocjacje, mediacje. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem uczestników. W chwili wolnej miały miejsce również indywidualne rozmowy z panią psycholog, która służyła rada i pomocą.

  • Muzykoterapia kamertonami metodą niwelowania negatywnych emocji i stresu.

Zajęcia muzykoterapii rozpoczęły się 28.10.2021r będzie to cykl 8 zajęć prowadzonych przez Panią dr Sylwię Nadgrodkiwiewicz, która to prowadzi działalność terapeutyczną wykorzystując do tego kamertony. Pierwsze zajęcia wywołały wielkie zainteresowanie wśród uczestników którzy deklarują ochotę na ich kontynuacje.

W ramach projektu „Biblioteka szkolna miejscem nauki i zabawy”  ma zostać doposażona w książki, gry, puzzle, klocki lego, ale o tym napiszemy jak stanie się to faktem.

Na koniec projektu planowane jest jeszcze wydarzenie certyfikacyjne, poznanie regionu świętokrzyskiego: rajd po Górach Świętokrzyskich i wycieczka do Bałtowa.

 

Skip to content