Ogólnopolski test o zdrowiu

W 21 lutego grupa uczniów z klasy 3BRS wzięła udział w pierwszym Ogólnoszkolnym Teście o Zdrowiu (O’SzToZ). Jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia oraz zdobycie wiedzy niezbędnej do utrzymania dobrej kondycji. Promocja wiedzy o zdrowiu oraz kształtowanie u dzieci i młodzieży świadomych, opartych na rzetelnej wiedzy postaw wobec chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza chorób onkologicznych.        O’SzToZ jest jednym z elementów kampanii Ministerstwa Zdrowia prowadzonej pod hasłem „MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE” skierowanej do dzieci i młodzieży.

Konkurs OSzToZ realizowany w ramach projektu „Zdrowe Życie, który objęty jest Patronem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE to hasło, które każdy z nas, a szczególnie fani filmów o superbohaterach poznali bliżej 11 listopada dzięki reklamie prezentowanej na ekranach wielu kin w całej Polsce. Animowany spot emitowany przed wybranymi seansami to zabawna ilustracja walki dobra ze złem – czyli zdrowych zachowań, reprezentowanych przez Kapitana O’SzToZa, ze złymi nawykami zagrażającymi zdrowiu. Akcja promocyjna w kinach stanowi równocześnie zaproszenie uczniów szkół z całej Polski do wzięcia udziału w specjalnym teście dotyczącym zdrowia i prozdrowotnych zachowań.

Czym jest Ogólnoszkolny Test o Zdrowiu?

To internetowy konkurs, którego inspiracją są popularne medialne testy sprawdzające wiedzę uczestników z wybranych zagadnień. W tym przypadku głównym tematem jest zdrowie i postawy, które sprzyjają jego zachowaniu w przeciągu całego życia, a w szczególności profilaktyka przeciwnowotworowa.

Konkurs skierowany jest do młodych ludzi w przedziale wiekowym 11-18 lat – uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i I-IV szkół ponadpodstawowych. Głównym założeniem organizatorów było zaproponowanie młodym ludziom atrakcyjnej i odpowiadającej im formy utrwalania i poszerzania wiedzy o zdrowiu, zawierającej elementy międzyklasowej i międzyszkolnej rywalizacji, ale przede wszystkim opartej na wspólnej zabawie. Forma testu, a także rodzaj komunikacji zostały stworzone i dobrane do wrażliwości, a także możliwości poznawczych uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz nastolatków ze szkół ponadpodstawowych. Właśnie dlatego organizatorzy sięgnęli po narzędzie internetowe, które lepiej koresponduje z codziennymi praktykami i doświadczeniami młodzieży niż tradycyjna lekcja o zdrowiu lub praca pisemna na ten temat.

Ogólnoszkolny Test o Zdrowiu to jeden z elementów kampanii edukacyjnej Ministerstwa Zdrowia MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE realizowanej przez Społeczną Fundację Ludzie dla Ludzi. Jej celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych i uświadamianie dzieci i młodzież, jak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa już na bardzo wczesnym etapie życia. Kampania stanowi część długofalowych działań informacyjno-edukacyjno-promocyjnych, realizowanych pod hasłem „Planuję długie życie”. Charakterystycznym znakiem działań w ramach kampanii MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE jest wyrazista identyfikacja graficzna, która bezpośrednio odnosi się do stylistyki komiksowego świata super herosów. W ostatnich latach to szalenie atrakcyjny motyw estetyczny dla młodego odbiorcy, który wzbudza pozytywne emocje i pozwala identyfikować się z ideą „walki dobra ze złem” – w tym konkretnym przypadku walki wiedzy o zdrowiu i pozytywnych zachowań z groźnymi czynnikami ryzyka. Dlatego narzędzia dotarcia do młodego odbiorcy, takie jak konkurs O’SzToZ, ogniskują się wokół uświadamiania, jak wielką wartością jest zdrowie, prezentowaniu pozytywnych wzorców i promowaniu właściwych praktyk prozdrowotnych. Chodzi o to, aby wyposażyć dzieci oraz młodzież w „supermoc” – czyli wiedzę, która pozwoli im utrzymać dobre samopoczucie i stworzyć świadomą postawę wobec zagrożeń cywilizacyjnych – w tym w szczególności chorób nowotworowych.

W tym sensie wszystkie działania kampanii MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE, w tym Ogólnoszkolny Test o Zdrowiu, zmierzają do zachowania zdrowia i kształtowania dobrych zachowań pozwalającym młodym ludziom snuć marzenia i realizować swoje plany w przyszłości, w zgodzie z hasłem – Planuję Długie Życie.

Kto wygra w pierwszym Ogólnoszkolnym Teście o Zdrowiu, która drużyna i szkoła okażą się najlepsze w całej Polsce i zdobędą dla swoich uczniów wyjątkowe nagrody? Tego dowiemy się wiosną 2023 roku!

 

Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie:

  1. Julia Madej
  2. Filip Minda
  3. Brajan Kapturkiewicz
  4. Kewin Solawa
  5. Mariusz Małecki

 

 

 

Opiekun drużyny

Marzena Pilch-Malinowska

 

Skip to content