W bieżącym roku szkolnym nasza placówka wzięła udział w programie Polskiego Ładu „Poznaj Polskę”. Dzięki pozyskanym w tym projekcie środkom mogliśmy zorganizować z okazji Dnia Dziecka trzy- dniową wycieczka do Krakowa i Zakopanego. Koszty wycieczki zostały w 80% pokryte z programu ministerialnego „Poznaj Polskę”, a w 20% z wkładu własnego sfinansowanego przez Powiat Skarżyski.
Pierwszy dzień wycieczki poświeciliśmy na zwiedzanie Historycznego Miasta Krakowa. Dzięki temu, że zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, poznaliśmy jego historie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych szczegółów o zwiedzanych miejscach. Zwiedziliśmy: Zamek na Wawelu, Katedrę Wawelską, Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Barbakan. Zgodnie z planem zwiedziliśmy również Muzeum Kościuszkowskie, poznaliśmy historię życia i działalności Tadeusza Kościuszki, okoliczności powstania i symbolikę Kopca Kościuszki. Zwiedzanie zakończyliśmy oczywiście wspinaczką na szczyt Kopca Kościuszki, z którego podziwialiśmy niezwykłe widoki Krakowa.
Kolejne dwa dni spędziliśmy w Zakopanem. Pierwszego dnia zgodnie z planem zachwycaliśmy się urokami Tatrzańskiego Parku Narodowego zdobywając Rusinowa Polanę oraz Gęsia Szyję. Kolejką wjechaliśmy również na Gubałówkę. Piesza wyprawa, choć bardzo wyczerpująca, była niezapomniana. Obcowanie z naturą, wysokimi Tatrami, górską przyrodą, opisywaną przez przewodnika tatrzańskiego na długo pozostanie w naszej pamięci. Drugiego dnia wjechaliśmy kolejką na Kasprowy Wierch. Niesamowite widoki w pięknym słońcu, szczyty wysokich Tatr oglądane z wysokości niemal 2000m.n.p.m. z Kasprowego Wierchu pozostaną z nami na zawsze.
Kolejnym celem naszej wycieczki było poznanie miasta Zakopane, znajdujących się w nim ciekawych kulturowo i historycznie miejsc. W celu zapoznania naszych podopiecznych z historia Tatr
i Zakopanego odwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Dzięki ciekawym opowieścią przewodnika, poznaliśmy historię miasta, jego tradycje oraz zwyczaje. Poznaliśmy życie górali od pokoleń, mogliśmy zobaczyć jak wyglądała kiedyś i jak wygląda dziś chata góralska, stroje góralskie i wiele innych charakterystycznych dla tego regionu rekwizytów. Dzięki oryginalnym eksponatom mogliśmy zobaczyć zwierzęta żyjące w górskich lasach. Zwiedziliśmy również Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach oraz same Krupówki. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum K. Szymanowskiego w willi Atma. W tym urokliwym i klimatycznym muzeum dzięki opowieściom przewodnika poznaliśmy historię życia
i twórczości Karola Szymanowskiego. Dodatkową atrakcją na wycieczce była wizyta w największej w kraju Papugarni, gdzie mogliśmy nawiązać kontakt, karmić piękne oswojone papugi. Po wyczerpującym dniu relaksowaliśmy się na Termach Bania w Białce Tatrzańskiej.
Wycieczka ta, to bardzo intensywne, niezwykle cenne edukacyjnie trzy dni, spędzone w pięknych okolicznościach przyrody.
Dziękujemy pomysłodawcom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Powiatowi Skarżyskiemu za sfinansowanie tej niezapomnianej wycieczki.
Dyrekcja, Organizatorzy i Wychowankowie ZPRW