Biologia to nauka, która opiera się na faktach zebranych poprzez badanie świata oraz obserwację przebiegu i znaczenia procesów zachodzących w naturze. W nauczaniu biologii wykorzystuje się więc informacje z dostępnych źródeł oraz obserwacje i eksperymenty. Technologia informacyjna nie zastąpi procesu uczenia się przez osobiste doświadczania i przeżywanie, natomiast jest pomocna w utrwalaniu przebiegu i efektów badań oraz ułatwia zbieranie informacji, przetwarzanie ich i udostępnianie.
Nie wszystko też daje się poznać w bezpośredniej obserwacji czy eksperymencie, nie wszystko można zaobserwować gołym okiem. W takich sytuacjach wykorzystanie możliwości jakie niosą technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) przyspiesza osiągnięcie celów edukacyjnych. Wybór aplikacji mobilnych jest duży i warto poświęcić czas, żeby wybrać takie, które wykorzystamy do lekcji. Oto kilka propozycji:
- Aplikacja Szczegóły Ptaki Polski Do pobrania w sklepie Google Play (https://tiny.pl/thcd8) To rozszerzony tradycyjny atlas ptaków. Połączenie dobrych zdjęć, szczegółowych opisów, filmów i odgłosów ptaków. Można stworzyć kolekcję ulubionych ptaków. Aplikacja posiada system sortowania nazw polskich, angielskich i łacińskich. Aplikacja posiada również połączenie z serwisem YouTube i wtedy uczeń ma dostęp do filmików powiązanych z danym gatunkiem.
- Atlas chwastów Do pobrania w sklepie Google Play Zawiera zbiór 136 chwastów występujących w naszych ogródkach i może pomóc np. w tworzeniu zielnika roślin występujących w pobliżu szkoły w sposób tradycyjny i z wykorzystaniem aplikacji. Zdjęcia są bardzo dokładne. Ten podręczny atlas można zabrać w teren.
- Co to za kwiat? Do pobrania w sklepie Google Play To bogaty zbiór roślin posegregowany wg kolorów, miejsca, regionu występowania. Wbudowany system kryteriów ułatwia szukanie konkretnego typu rośliny.
- Atlas grzybów Do pobrania w sklepie Google Play Aplikacja wspomagająca grzybobranie lub lekcję o grzybach i lesie na różnych poziomach edukacyjnych. Zawiera 400 pozycji grzybów od jadalnych po trujące i chronione.
- Czyj to liść? Do pobrania w sklepie Google Play Aplikacja sygnowana przez Lasy Państwowe może również uatrakcyjnić zajęcia dotyczące lasu i rozpoznawania roślin. Żeby zidentyfikować drzewo, krzew możemy wybrać formę liści, ich wygląd, kształt i wielkość, kolor kory. Otrzymujemy również charakterystykę rośliny. Aplikacja zawiera też atlas roślin oraz możliwość wykonania e-zielnika.