Program edukacyjny

 WYBIERZ ŻYCIE  –  PIERWSZY  KROK

W czwartek 01 grudnia uczniowie klasy 1BRS uczestniczyli w programie edukacyjnym poświęconym profilaktyce zakażeń HPV i raka szyjki macicy, przeznaczonym dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

INFORMACJE O PROGRAMIE

Założenia ogólne

Program edukacyjny „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” oparty jest na następujących założeniach:

  • stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u młodych ludzi. Problem raka szyjki macicy nie może być kwestią wstydliwą i unikaną. Świadomość istnienia zagrożenia zakażeniem HPV i jego konsekwencji powinny być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia. Zasadnicze znaczenie ma połączenie problemu raka szyjki macicy ze stanem zdrowia prokreacyjnego,
  • dostępne obecnie sposoby profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne) i pierwotnej (szczepienia profilaktyczne) powinny być powszechnie znane, aby umożliwić ich jak najbardziej optymalne zastosowanie,
  • szkoły ponadgimnazjalne są miejscem, gdzie można dotrzeć do szerokiego grona młodych ludzi. Wprowadzenie edukacji prozdrowotnej na temat raka szyjki macicy do szkół, przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i zainicjowania dyskusji, dzięki której kobiety z pokolenia rodziców podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne.

Cel programu

Cel główny:

  • zmniejszenie występowania i umieralności na raka szyjki macicy.

Cele szczegółowe:

    • zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV w jego powstawaniu,
    • podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna),
    • motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
    • przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym,
    • dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne, Im wcześniej zaczniesz się leczyć, tym łatwiejsza będzie kuracja.

CO TO JEST HPV?

   HPV? Słyszę o tym po raz pierwszy. Pewnie taka byłaby reakcja większości z Was. Mało kto wie o istnieniu tego wirusa. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo jest powszechny i jak łatwo się przenosi.

HPV to skrót, który zapamiętać powinien każdy. Jest to nazwa wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony prawie wyłącznie drogą płciową. Także inne formy kontaktów cielesnych, kiedy nie dochodzi do stosunku płciowego (np. dotykanie narządów płciowych), są ryzykowne, ponieważ wirus przenosi się w kontakcie skóry ze skórą lub z błoną śluzową.

Pamiętaj

   HPV możesz się zakazić już podczas pierwszego kontaktu seksualnego w życiu! I to nie ma znaczenia, czy dziewczyna zakaża chłopaka, czy odwrotnie. Na dodatek zabezpieczenie się prezerwatywą nie zawsze jest skuteczne – utrudnia ona przenikanie HPV, ale nie zabezpiecza w 100%. Zwłaszcza osoby młode, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia, a są aktywne seksualnie (i np. miały kilku partnerów), są bardzo narażone na zakażenie HPV. Wirus może umiejscowić się na skórze moszny, warg sromowych i łechtaczki, czyli miejscach nie osłoniętych przez prezerwatywę.

   HPV nie można zakazić się przez środki higieny, bieliznę, narzędzia medyczne itp. I w odróżnieniu od zakażenia wirusem HIV, nie można się nim zakazić przez krew. Obecnie szacuje się, że połowa aktywnych seksualnie ludzi na różnym etapie życia ulega zakażeniu tym wirusem.

Obserwuj swoje ciało

   W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów, istnieje zatem ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa swoim partnerom.

W niektórych przypadkach wirus może spowodować pojawienie się i rozwój niezwykle uciążliwych i trudnych w leczeniu brodawek zwanych kłykcinami kończystymi. Mają one biały lub różowy kolor i kalafiorowatą powierzchnię. Mogą pojawić się w okolicy narządów płciowych i odbytu, a także przy ustach, na języku i podniebieniu. Brodawki mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną.

Jak się bronić?

  • postaraj się jak najdłużej powstrzymać od inicjacji seksualnej,
  • jeśli jesteś osoba aktywną seksualnie, postaw na wierność partnerowi/partnerce i zawsze pamiętaj o prezerwatywie,
  • jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek zmiany, nie czekaj – zgłoś się do lekarza ginekologa lub dermatologa,
  • przed niektórymi typami wirusa HPV można zabezpieczyć się dzięki szczepieniom,
  • kobiety aktywne seksualnie powinny poddawać się regularnym badaniom ginekologicznym i przynajmniej raz w roku wykonywać cytologię

Koordynator programu

Marzena Pilch-Malinowska

Skip to content